kuidas muua oma autot

Kuidas müüa oma sõiduautot?

Kui tahate müüa või vahetada oma sõiduautot, on väga tähtis mõista protsessi kui sellist. Selleks pakume teile juhendi, kuid kui tahate sellesse sügavamalt sukelduda, tutvuge meie soovitustega, kuidas peaks oma sõiduautot müüma.

1.  Peske sõiduauto puhtaks. Kohe väga hoolikalt peske. Siinohal ei oma tähtsust, kas vahetate või müüte seda ise, esitleb puhas sõiduauto ennast igal juhul esinduslikumalt, kui porine ja määrdunud. Kui 100 EUR maksvad professionaalsed teenused on ikka liialt kallid, siis mõned tunnid ja veidi kurnavat tööd annavad praktiliselt samasuguse tulemuse.

2. Mõelge põhiprobleemide kõrvaldamisele. Kontrollige kõiki vedelikke, vahetage läbipõlenud kaitsmed või lambid. Kui teie sõidukil on nähtavad kosmeetilised või mehhaanilised probleemid või midagi vajab ilmset väljavahetamist (näiteks vanad rehvid), mõelge tõsiselt ka nendest, eriti juhul, kui need mõjuvad sõiduki juhtimisele. Mistahes muu remondi korral peaksite võrdlema remondi hinda ja seda väärtust, mida taoline remont teie sõiduatole lisab. Teie mehhaanik peaks suutma teid selles küsimuses aidata, kuid üldreegel on selline: mida vanem on sõiduauto, seda väiksem tõenäosus, et suudate kallihinnalise remondi hüvitada. Suhteliselt odavam remont aga uuemal või kallihinnalisemal sõiduautol, võib vastupidi, olla finantsplaanis kasulikum.

3. Korrastage kõik dokumendid. Kuni valmistuste sõidukist vabanema, tehke teie sõiduki juhtimisõigust tõendavatest dokumentidest koopia. Kui teil ei ole sellist dokumenti, lugege täiendava teabe saamiseks läbi artikkel “Teie sõiduauto ettevalmistamine”. Kui kavatsete sõidukit müüa, korjake kokku kõik tehnilise hoolduse ja remondiga seotud märkmed koos kviitungitega, et sõiduki müümisel saaksite neid ostjatele näidata. Vaadake läbi selline variant, kui sõiduauto ajaloo aruande ostmine (andmed eelnevate omanike kohta, liiklusõnnetustes osalemise ja võõrandamisel esinevate piirangute kohta), mis on kättesaadav saidil Cars.com, andmaks selle potentsiaalsetele ostjatele. Trükkige välja ostu-müügileping, milles peavad olema märgitud sõiduauto identifitseerimisnumber, sõiduki kirjeldus, müügi kuupäev, sõiduki hind, ostja ja müüa nimed ning allkirjad.

4. Kui tahate sõidukit vahetada, koguge kokku mitu pakkumist. Paljud edasimüüjad teevad pakkumise teie vanale sõidukile, isegi kui te ei kavatse nende juures sõidukit vahetada. Hankige paar-kolm kirjalikku pakkumist, see on justkui tagavaravariant, kui autosalongis, kus peate läbirääkimisi uuemast sõidukist, antakse teie vanale sõidukile madala hinnaga pakkumine. See võib kardinaalselt muuta läbirääkimiste käiku.

5. Kui müüte, hinnake ja loetlege õigesti sõiduki eeliseid. Hinnake oma sõiduautot õiglaselt, arvestades seisukorda, mistahes remondi vajadust. Otsige teie rajoonis olevaid kasutatud sõidukeid, saamaks teada, kuidas teised müüjad hindavad taolist automudelit. Pange oma sõiduk müüki hulgaliste fotodega ja alustage kuulutuse teksti fraasist, mis võiks kuulutuse lugejates huvi äratada. Tooge välja teatud karakteritikud, muuhulgas ostu järgselt tehtud mistahes uuendused, vältige üldiseid fraase nagu “täieliku varustusega sõiduk” või “nagu uus”.

6. Leidke ostja. Sõltuvalt teie poolt esitatud kontaktinfost, olge valmis häälsõnumiteks või e-kirjadeks, ja seda niipea, kui olete kuulutuse avaldanud. Vastake 48 tunni jooksul, uurige ostja nime, e-posti aadressi ja telefoninumbrit. Tooge teie algses vahetuspakkumises liialdusteta välja sõiduki tugevad küljed ja ergutage ostjat teiega proovisõiduks kohtuma. Jätkake suhtlemist e-posti teel kinnitamaks ostja isikut ja olge kindlasti valvas: kui midagi tundub kahtlasena -kontrollige see üle.

7. Kohtuge avalikus kohas. Ärge kunagi nõustuge ostjaga proovisõiduks kohtuma oma kodus või tema kodus. Määrake kohtumine päevasel ajal avalikus kohas, näiteks kaubanduskeskuse või toiduainetekaupluse suures parklas. Võimalusel võtke kaasa sõber või pereliige.

8. Saatke ostjat proovisõidu ajal või märkige üles vähemalt tema andmed. Proovisõidu ajal sõitke koos ostjaga, kui see on võimalik. Kui ostja nõuab üksinda sõitu, tehke tema juhiloast foto või siis vähemalt kirjutage üles tema nimi, aadress ja juhilubade number enne, kui annate talle üle autovõtmed. Suurem osa vastutuskindlustustest katavad kõiki, kes juhivad teie sõiduautot tingimusel, et nendel on kehtivad juhiload, samas võiks kontrollida selliseid detaile oma kindlustusandja juures.

9. Lepige kokku hinnas, saage tasu ja allkirjastage dokumendid. Võimaluse korral arveldage sularahas. Kohane on ka pangatšekk, kui saate ostja pangas selle tõesust kontrollida. Ärge nõustuge nimelise tšekiga. Niipea kui olete kontrollinud tasumist, tuleb transpordivahendi pass ümber vormistada ostjale ja sõlmida ostu-müügileping. Tehke mõlemast dokumendist koopiad ja teavitage Autoregistrikeskust sellest, et olete oma sõiduki maha müünud. Sõiduauto omandiõiguse üleandmise protseduur võib varieeruda sõltuvalt riigist, mistõttu kontrollige kõiki andmeid Autoregistrikeskuse kontoris. Müügitehingu lõppedes ärge unustage tühistamast oma sõidukikindlustust või vormistada see ümber uuele sõidukile.
Üks lõppmärkus: olge valvsad kelmuse suhtes. Ajage ostjaga asju näost näkku ja hoiduge nendest, kes tahavad suhelda vaid e-posti teel. Võimaluse korral vältige sõiduki ümbervormistamist ostja nimele seni, kuni tšekk saab tasutud või olete kätte saanud täismakse. Kui ostja annab teile pangatšeki, pöörduge tõesuse kontrollimiseks  tšeki väljastanud panga poole. Ärge kunagi võtke vastu kokkulepitust suuremas summas tšekki  ja ärge kunagi kandke raha üle kellelegi, kes palub teil vahet tagastada.