Immobilizer

Mis on immobilisaator ja kas minu autol on see olemas?

Käesolevas juhendis selgitame, mida immobilisaator (elektrooniline käivitustõkis) teeb ja kuidas see aitab teie sõidukit varguse eest kaitsta.

Esmakordselt 1992. aastal kasutusele võetud immobilisaatorid on turvaseadmed, mis on kohustuslikud näiteks kõigil 1998. aasta oktoobrist müüdavatel uutel sõidukitel Inglismaal ja Walesis. See tähendab, et kui teie auto – või see, mida kavatsete osta – registreeriti esimest korda pärast seda kuupäeva, on see turvafunktsioon standardvarustuses. 

Kuidas immobilisaator töötab?

Kui käivitate auto oma võtmega, saadab võtmehoidja või võti ise koodi auto elektroonilisele juhtseadmele ECU, mis laseb mootoril käivituda. Seda tänu sellele, et aktiveerub võtme(puldi) sees olev mikrokiip, mis omakorda saadab juhtseadmele binaarkoodi, mis võimaldab mootorit käivitada ja autot juhtima hakata. 

Kui võtmest auto elektroonilisse „ajusse“ saadetud kood on vale, takistab ECU mootori käivitamist, lülitades tavaliselt välja mõned selleks väga vajalikud komponendid, nagu kütus, süüde või starter. Sõiduk on tõhusalt immobiliseeritud. Enamik immobilisaatoreid aktiveerib signalisatsiooni, kui tuvastatakse vale kood või kui sõiduki käivitamiseks koodi ei kasutata. Mõned uute tarkade autode süsteemid hoiatavad ka turvafirmat varguskatsest. Turvafirma helistab seejärel omanikule ja palub tal kinnitada, et teda ennast autos pole ja tegelikult püütakse tema autot varastada.

Kui turvalised on immobilisaatorid?

Immobilisaatorid on aidanud autokuritegevust oluliselt vähendada nende kasutuselevõtust alates. 2016. aastal näitas Economic Journali uuring, et aastatel 1995–2008 vähendas immobilisaator ärandamiste arvu umbes 40%. 

Kuigi mõnest immobilisaatori süsteemist on võimalik mööda hiilida ja neil on teadaolevaid puudusi, on need ainult üks osa sõiduki turvalisuse tagamisest ja varguste vältimiseks tuleks sellega arvestada. Enamasti saab immobilisaatorist mööda hiilida autos endas, mitte kasutades võtit, mis saadab koodi juhtseadmesse, ning tänapäevaste süsteemide keerukus muudab võtmeta varastamise väga raskeks.  

Hiljuti on võtmeta sisenemis- ja käivitussüsteemide tulek tarkadesse autodesse kutsunud esile rohkem nn „releevargusi“, mille käigus vargad kasutavad seadmeid, et kopeerida autovõtme antavat koodi ja transleerivad seda, et auto elektroonikat petta ja nagu näidata, et võti on olemas. See võimaldab neil auto käivitada ja ära sõita immobilisaatorit aktiveerimata. Viimaste mudelite tootjad on astunud samme, et teha relee varastamine raskemaks, kuid murelikud autoomanikud võivad turvalisuse suurendamiseks hoida autovõtmeid signaali blokeerivas Faraday kotis. 

Mida peaksid autoostjad immobilisaatori ja turvalisusega seoses jälgima?  

Väga oluline on küsida tootjalt või edasimüüjalt, milline turvasüsteem on sõidukile paigaldatud. Hea orientiir erinevate süsteemide võrdlemiseks on Thatchami turvalisuskategooriad (1–S7), mis hindavad eri liiki turvasüsteeme. Mida kõrgem Thatchami kategooria, seda turvalisem on auto.

Hoolimata tootjate paigaldatud keerukatest turvasüsteemidest peaksite siiski alati olema ettevaatlik ja mõtlema oma sõiduki ohutusele ette, et vähendada varguse tõenäosust. Parkige turvalistes paikades, hoidke oma autovõtmeid turvalises kohas ja reeglina olge oma sõiduki läheduses viibides valvas.